İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
İlaç Sektörüne Yönelik İlk Kez Düzenlenen Marketing Power 2008 Hakkında Sayın Çağlar Çor..
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 28.01.2008 )
İlaç Sektörüne Yönelik İlk Kez Düzenlenen Marketing Power 2008 Hakkında Sayın Çağlar Çoroğlu İle Konuştuk.
İlaç Sektörüne Yönelik İlk Kez Düzenlenen Marketing Power 2008 Hakkında Sayın Çağlar Çoroğlu İle Konuştuk.

TibbiMumessil.Com: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Çağlar Çoroğlu: EDUPLUS, TAKTX ve EDUTAINMENT markalarının bağlı olduğu CRG Group’un yönetim kurulu başkanıyım. Markalarımızın her biri sektörünün önde gelen kuruluşudur.Yenilikçi ve yaratıcı hizmetleri müşterilerimize ve iş ortaklarımıza sunuyoruz. Uzun yıllar satış, pazarlama ve yönetim alanında çeşitli pozisyonlarda çalıştım, yöneticilik yaptım. Bu alanlarda uzmanlığımı yazmış olduğum 2 kitap iş dünyasıyla paylaştım. Birinci kitabım; Ekonomide Yönetim ve Pazarlama, diğeri ise; Etkili Satış ve Liderlik Stratejileri. Kitapların başarısı yeni kitap yazma konusunda beni oldukça motive etmektedir. Yoğun işlerimden vakit bulduğum taktirde 3. kitabımı da yönetim ve liderlik üzerine yazmayı düşünüyorum. Burada siyaset ve iş dünyasının en önemli isimleriyle ilgili anılarımı yazmayı düşünüyorum. Süleyman Demirel, Rauf Denktaş , Ömer Sabancı ve daha birçok lider kitabın içinde yer alacak.

TibbiMumessil.Com: Bence satış, aynı zamanda insanın kendisiyle yüzleşme süreci. Bunu ruhunda hissetmemiş, bunu yaşamamış birisinin de satışı ortaya koyması ve tanımlaması elbette düşünülemez. Siz satış konusunda kitaplar yazdınız, konferanslar verdiniz. Birçok konferansında başkanlığını yaptınız. Aktif olarak satışın içinde nasıl rol aldınız?

Çağlar Çoroğlu: Uzun yıllar hem satışın hem de pazarlamanın içinde bulundum.  Her iki alanda da çeşitli ödüller aldım. Kitaplarımı uzman olduğum satış, pazarlama ve yönetim alanlarında yazdım. Aslında satış, profesyonel yöneticilik hayatımdan çok önce başlayan bir süreçti benim için. Sanayici bir aileden geliyoruz. Dedem, 1940 yıllarda Amerika da ve Almanya da bulunmuş ve ardından Türkiye’ye gelerek Sakarya da yağ ve sabun fabrikaları kurmuş. Küçük yaşlarda aile şirketlerimizde iş yaşamının nasıl olduğunu gözlemleme imkanım oldu. O nedenle profesyonel hayata başlayınca, ilgi duyduğum satış ve pazarlamaya yöneldim. Akademik hayatımda yine bu anlarla ilgili geçti. Yüksek lisansımı ve doktoramı benzer konularda yaptım. Sonuç olarak ülkemizde satışın saygın bir meslek olması için kitaplarımla, makalelerimle, düzenlediğim seminerle, kurucusu olduğum Satış Zirveleriyle destek sağlamaya çalışıyorum.

  TibbiMumessil.Com: EDUPLUS gibi sektörün en önemli markalarından birini kurma fikri nasıl oluştu?

Çağlar Çoroğlu: Aslında bütün yöneticilerin gönlünde “öğrendiklerini insanlarla paylaşmak” vardır. Bunu ya eğitim kurumlarında, akademisyen olarak yapacaksınız, ya bizim gibi özel danışmanlık şirketlerinde çalışacaksınız, ya da kitap yazacaksınız. Ben kitap konusunu EDUPLUS kurulmadan önce gerçekleştirmiştim. Bu kitaplarımla ilgili, çeşitli üniversitelerde konuşmalar yaptım, çeşitli etkinliklere ve konferanslara katıldım. Yaptıklarımı değerlendirdiğimde; paylaşmayı çok sevdiğimi fark ettim. Bütün yöneticiler gibi, bildiklerimi paylaşma ihtiyacı duydum. Kitap bu açıdan iyi bir araç oldu. Konferanslar, etkinlikler ve seminerle bu süreç devam etti. Daha sonra da bu birikimi ve çabaları şirketleştirme girişimim oldu ve EDUPLUS ortaya çıktı. Şu an yakın coğrafya da ve ülkemizde en tanınmış, en saygın eğitim ve danışmanlık firması markası oluştu. Bu tabi ki bir ekip çalışmasını sonucu, dünya’nın en iyi üniversitelerinde eğitim almış ve yurtdışında kurumsal şirketlerde çalışmış çok güçlü ve genç bir ekibimiz var.

EDUPLUS Bilinirlik anlamında, sektörün en çok bilinen, reklam ve tanıtım anlamında en çok yatırım yapan, yaptığı çalışmaları, müşterilerine en yaygın şekilde duyuran ve tanıtan lider bir markalardan biridir. Diğer grup şirketlerimizden biri olan EDUTAINMENT da aynı şekilde çok önemli işler gerçekleştiriyor. Sektörü kuran ve oluşturan bir marka durumda. EDUTAINMENT şirketlerin organizasyonlarını (bayi toplantıları, özel geceler vb.) ve eğitim çalışmalarını yaratıcı ve farklı çalışmalarla renklendiriyor. Kadrosunda çok sayıda ünlü satışcı bulunuyor. Dünyaca ünlü şirketler etkinliklerinde bize mutlaka yer vermektedir.

TibbiMumessil.Com: Düzenlediğiniz zirveler hangileridir? İnsanlar hangi amaçlarla bu organizasyonlara katılmaktadır?

Çağlar Çoroğlu: EDUPLUS şirketimizin çalışmalarında geleneksel zirveler çok önemli yer tutmaktadır. Her biri kendi alanında bir marka. Örneğin; Liderlik konferansı, Türkiye’de ve dünyada büyük şirketlerin sahiplerinin, yöneticilerinin, CEO’larının konuşmacı olduğu, birçok önemli şirket yöneticisinin katılımcı olarak yer aldığı bir organizasyon. Zirvede çok saygın ödüller iş adamlarına ve devlet adamlarına verilmektedir. Geçen sene Süleyman Demirel ve Asım Kocabıyık liderlik onur ödülü aldı. Bu sene Aydın Doğan katılacak, Vehbi Koç’un ödülünü Mustafa Koç, Nejat Eczacıbaşı’nın ödülünü Bülent Eczacıbaşı alacak. Liderlik ve yönetimle ilgili önemli deneyim ve birikimlerin paylaşıldığı bu platforma kayıtlar devam etmektedir.

Bir başka organizasyonumuz Kişisel Gelişim zirvesi ise, iletişim, yaratıcılık, imaj, sunuş, zaman yönetimi vb. birçok konuda kendisini geliştirmek isteyen, her kademede çalışanı kapsayan büyük bir organizasyon. Mart ayında ilaç sektöründen de çok sayıda kişinin katılacağı organizasyonun da biletlerinin satışı devam etmektedir.

Satış Konferansı, satış ve pazarlama alanındaki profesyonelleri bir araya getiren tek konferans ülkemizde. Yönetim konferansı ise, yönetim alanındaki profesyonellerin, yönetici adaylarının, güncel yönetim teknikleriyle donanmalarını sağlayan, ekip yönetme becerileri ve yöntemleri hakkında gelişimlerine katkı sağlayan bir başka organizasyon.

TibbiMumessil.Com: İlaç Sektörüne Yönelik Düzenlenecek olan Marketing Power Conference 2008 zirvesinin amacı nedir?

Çağlar Çoroğlu: İlaç endüstrisi kongre gerçekleştirme konusunda çok önemli bir paya sahip. Ancak yapılan kongrelerin büyük bir çoğunluğu, tıp kongreleri. Bizim yıl içinde düzenlediğimiz konferanslara ilaç sektöründen çok fazla katılımcı olmaktadır. Bu zirvelerimizde ilaç sektöründen gelen katılımcıların, sektöre özel bir çalışma talebi çok fazla gelmekteydi. Biz de bu ihtiyacı gördük ve bu sektörde çalışan profesyonellerin, tam gün katılabilecekleri, satış, pazarlama, kişisel gelişim ve yönetim alanlarında ana oturumlar ve forumları kapsayan bir proje ortaya koyduk. İçeriği sektörün içindeki önemli kişilerle beraber, onlara danışarak şekillendirdik.

Marketing Power Conference  2008; sektörün profesyonellerinin bir araya gelip, fikirlerini, düşüncelerini paylaştıkları, kendilerini ifade ettikleri bir iletişim platformu aynı zamanda. EDUPLUS kalite ve güvencesiyle, TAKTX markamızın deneyimiyle gerçekleştireceğimiz bir organizasyon.

TibbiMumessil.Com: Bu etkinliğe kimler katılmalı?

Çağlar Çoroğlu: Sektörde görev yapan tüm departmanları hedefleyerek, satış, pazarlama, kişisel gelişim ve yönetim alanlarında özel bir içerik oluşturduk. Bu önemli bölümlerde sektörün önde gelen firmalarının yöneticileri, konuyla ilgili uzman ve otoriteler konuşmacı olarak yer almaktadır. Böylece sektöre ilgi duyan herkesin, yararlanabileceğini ve katılabileceği büyük bir organizasyon medya geldi. Tüm ilaç firmalarını, mümessillerini, ürün müdürlerini, direktörlerini ve hatta genel müdürlerini konferansta görmek mümkün.

TibbiMumessil.Com: Tıbbi Mümessiller de bu etkinliğe katılmalı mı? Ancak katılım bedeli bir Tıbbi Mümessil için yüksek. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Çağlar Çoroğlu: Tıbbi Mümessiller mutlaka bu organizasyona katılmalı. Katılım bedelleri ise, tabiki firmaları tarafından karşılanmalı. Özellikle geliştirmek ve gelecekte önemli görev vermek istedikleri personellerini bu zirveye kayıt yaptırmalılar. Şu an çok sayıda ilaç firması kayıt yaptırdı. Insan kaynakları ve eğitim bölümlerine başvurarak zirve hakkında bilgi vermeliler. Burada eğitim bölümlerini de önemli bir görev düşmektedir.

TibbiMumessil.Com: İlaç sektörünün pazarlama ve satış aktivitelerinin odağında Tıbbi Satış Mümessilleri bulunmakta. Böyle bir etkinliğin içeriğinde, sahada aktif tanıtım ve satışı  gerçekleştiren Tıbbi Satış Mümessillerin de olması ya da gelecekteki etkinliklerde yer alması konusunda ne düşünüyor sunuz?

Çağlar Çoroğlu:  Konuşmacılarımızın birçoğu kariyerlerinde geçmişte mümessillik yapmış kişiler. Onlarda sahadaki bu süreçlerden geçerek üst pozisyonlara çıkmış kişiler. Sahayı yakından tanıyorlar. Bu nedenle aktif satış, pazarlama ve yönetim konuları mümessilleri direkt ilgilendiren konulardır. Kendilerini daima sahada satış yapacak olarak düşünmemeliler, gelecekte yöneticiliğe ya da farklı pozisyonlara hazırlamalılar. Kariyerlerinde önemli yer tutacak bu etkinliliğe bu nedenle mutlaka katılmalılar. Bizim arzumuz, bu organizasyonda sadece yönetim kadrolarının değil, en tepeden, sahadaki en uçtaki çalışana kadar herkesin katılması ve kendisini geliştirmesidir.

TibbiMumessil.Com: Marketing Power 2008’e katılanların kazanımları neler olacaklar?

Çağlar Çoroğlu: Her konferansımızda katılımcıların ihtiyaçları, beklentileri ve edindiği kazanımlar bizim en öncelikli konumuzdur. Konferanslar bilginin ve tecrübenin paylaşılmasının yanında çok önemli iş networklerinin de yaratıldığı yerlerdir.

Kendi yaptığı işin içinde, dar bir bakış açısının çerçevesinde kalan bir satışçının ya da pazarlama yöneticisinin kendisini geliştirme şansı çok düşüktür.. Bu tür organizasyonlar iş network ü yaratılmasında, diğer firmaların, diğer çalışanların neler yaptığını görmesinde, tecrübe ve deneyim sahibi kişilerin deneyimlerinden faydalanması noktasında ciddi kazanımlar sunmaktadır. Örneğin, bir holding patronun iş yaşamındaki deneyimlerini kendisinden dinlerseniz, kendi iş yaşamınıza yönelik önemli çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Ben deneyim paylaşımının önemine inanıyorum. Konferansımızın önemli oturumlardan birinde dünyaca ünlü 5 ilaç firmasının genel müdürü yer almaktadır. Diğer oturumlarda ise yine üst düzey birçok yönetici var. Günümüzde rekabet koşullarında bu yöneticilerin geldiği pozisyonlara çıkmak gerçekten çok kolay değil. O nedenle bu noktalara gelen kişilerin görüşlerini almak, onlarla aynı platformda beraber olmak önemli bir kazanım. Ayrıca ilaç sektöründen bu kadar çok konuşmacının olduğu bir başka organizasyonda bulunmuyor.

TibbiMumessil.Com: TibbiMumessil.Com hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çağlar Çoroğlu: Ben TibbiMumessil.Com’u yaptığımız bu işbirliği nedeniyle tanıdım. Bu sektöre yönelik bu kadar geniş kapsamlı ve üye sayısı yüksek bir platformun olması beni çok etkiledi. Biz işbirliğimizi bu organizasyonun dışında satış zirvesinde de sürdürmeyi arzu ediyoruz. Satış zirvemizde satış alanında çalışanlara yönelik Türkiye’de tek organizasyondur.

TibbiMumessil.Com: Sorularımıza verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederiz?

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Daiichi sankyo bilgi
->Bionerica hakkinda
->Elemeli mülakatta nasıl...
->Satış ekibi için dış...
->Recordati ilaç hakkında...
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2020 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara