İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
Türk İlaç Sektörünün Geleceğini AR-GE ve İnovasyon Belirleyecek
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 23.03.2011 )
Türk İlaç Sektörünün Geleceğini AR-GE ve İnovasyon Belirleyecek
Türk İlaç Sektörünün Geleceğini AR-GE ve İnovasyon Belirleyecek

İlaç, dünyanın en gözde sanayilerinin başında geliyor. Bunda, ilaç sanayinin yarattığı yüksek katma değer ile inovasyon (yenilikçilik) ve Ar-Ge faaliyetlerinin büyük payı var.

İlaç, dünyanın en gözde sanayilerinin başında geliyor. Bunda, ilaç sanayinin yarattığı yüksek katma değer ile inovasyon (yenilikçilik) ve Ar-Ge faaliyetlerinin büyük payı var. Bugün ülkelerin ilaç endüstrileri, dünya ilaç sanayinin Ar-Ge faaliyetlerinden en büyük payı almak için büyük gayret sarf ediyor.

Deloitte’un yayınladığı “Türkiye’de ve Dünyada İlaç Sanayi Gelişme Potansiyelleri” raporu, dünya ilaç sanayindeki Ar-Ge faaliyetlerini, buradan elde edilen katma değerin belirleyici rolünü ve Türkiye’nin bu pazardaki konumunu değerlendiriyor.

Türkiye dünyanın en önemli 15 ilaç pazarı arasında

İlaç sanayi tüm dünyada araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetlerine, yeni buluşlara dayalı sanayilerin başında geliyor. Cirosunun %16’sını Ar-Ge faaliyetlerine ayıran ilaç sektörü bu oranla, Ar-Ge’ye en fazla harcama yapan sektör unvanını kazanıyor. Dünyadaki toplam Ar-Ge harcamalarının %18,5’i yenilikçi ilaç sanayi tarafından gerçekleştiriliyor. İlaç sanayi esas katma değerini Ar-Ge faaliyetleri ve yeni buluşlarla kazanırken, rapora göre, Türk ilaç endüstrisi bu alanda hayli geride kalmış durumda.

Türkiye, dünyanın en önemli 15 ilaç pazarı arasında yer alıyor ve yıllar itibari ile hızlı bir büyüme gösteriyor. Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Meksika, Güney Kore ile birlikte yedi yükselen ekonomiden biri olan Türkiye’nin pazar hacmi, 2008 yılında 10 milyar dolara ulaştı. Gelişmekte olan yedi ilaç pazarında 2013 yılına kadar ortalama %13 - 16 civarında büyüme bekleniyor ve bu ivmede Çin, başı çekiyor. Türkiye’nin, ilaç sanayinin katma değer zincirinde daha yukarılara taşınabilmesinde, ilaç sanayinin gelişmesine yaptığı bilimsel katkılarla güçlü bir varlık gösterebilmesi gerekiyor.

Türkiye’nin aslında Ar-Ge faaliyetleri için yeterli bir altyapısı olduğuna ancak yeni buluşları destekleyici politikalara ihtiyaç duyulduğuna dikkat çeken Deloitte Türkiye Sağlık ve İlaç Endüstrisi Lideri ve Ortak Güler Hülya Yılmaz şunları söyledi:

“Ar-Ge çalışmalarında, inovasyona zemin hazırlayacak kuvvetli bilimsel bir altyapıya sahip olmak büyük önem taşıyor. Ülkemizin bu altyapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte ülkemizde yeni buluşları destekleyici politikalara, üniversiteler ile sanayi arasındaki işbirliklerinin hükümet düzeyinde desteklenmesine ihtiyaç duyuluyor. Üniversitelerimizdeki değerli bilim adamlarımız ve ülkemizin genç, dinamik ve donanımlı beyin gücüyle bu alanda mucizeler yaratılabilir. Ayrıca, ilaç sanayi ile ilgili düzenlemelerde AB standartlarına uyum ve şeffaflık sağlanması ivmeyi hızlandıracaktır.”

İlaçta ithalata bağımlılığı azaltmanın anahtarı Ar-Ge’den geçiyor

Türkiye ilaç endüstrisinin ithalata dayalı yapısından kurtulabilmesinde yeni yatırımlar için bir çekim merkezi haline gelmesi önem taşıyor. Üretime dönük fabrika yatırımı kararlarında arazi, işçilik, enerji maliyetleri, vergi avantajları, mali teşvikler, lojistik unsurlar, işgücü kalitesi belirleyici oluyor. Türkiye’de yapılacak yeni yatırımların yolu, çeşitli avantaj ve kolaylıkların sunulmasından, yatırım ortamının daha da iyileştirilmesinden geçiyor.

Yenilikçi ilaç sanayi Ar-Ge faaliyetlerine her yıl 90 - 100 milyar dolar arasında yatırım yapıyor. Türkiye’nin ilaç Ar-Ge’sinden aldığı pay (klinik araştırmalara harcanan miktar) ise 2007 yılı itibariyle sadece 38 milyon dolar, bir başka deyişle ilaç sanayinin toplam Ar-Ge harcamasının 10.000’de 4’ü düzeyinde bulunuyor.

Daha fazla şeffaflık gerekiyor

Türkiye’de ruhsatlandırma ve fiyatlandırma süreçleri uluslararası standartlara kıyasla biraz yavaş yürüyor. Bu süreçlerin daha öngörülebilir ve şeffaf bir nitelik kazanması gerekiyor.

Deloitte’un raporunda Türkiye’nin özellikle Ar-Ge yatırımlarından daha fazla pay alabilmek açısından bu alanlardaki düzenlemeleri hızlı ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirmesinin önemi vurgulanıyor.

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Daiichi sankyo bilgi
->Bionerica hakkinda
->Elemeli mülakatta nasıl...
->Satış ekibi için dış...
->Recordati ilaç hakkında...
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2020 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara