İş Ara :  Tüm Türkiye İlan Ara
A. Satış ve Tıbbi Satış Nedir ?
Yayınlayan: TibbiMumessil.Com   ( 05.09.2007 )
A. Satış ve Tıbbi Satış Nedir ?
A. Satış ve Tıbbi Satış Nedir?

      En genel anlamıyla " müşteri ihtiyaçlarının sunduğunuz bir ürün veya hizmetiniz ile karşılanmasıdır "diyebiliriz . Daha profesyonelce tanımlanırsa var olan ya da yaratılan ihtiyaçların elinizdeki ürün hizmet proje ya da fikrin faydaları noktasında müşteriyi ( doktor eczacı astınız amiriniz eşiniz v.b. ) ikna etmek ve harekete geçirmektir.

      Eğer müşteri ihtiyacını tespit etmiş ve satıcıya gelmişse ; satılan ürün elle tutulur somut bir ürünse , ihtiyacı karşılamak yani satmak nispeten kolaydır . Örneğin ; müşterinin buzdolabına ihtiyacı vardır . Yani ihtiyaç olduğu tespitini kendisi yapmış ve almaya karar vermiştir . İlgili mağazada satıcı ihtiyacı belirli olan müşteriye kendi ürününün özellikleri ve avantajlarını sunarak ikna eder ve satışını yapar . Burada mal elle tutulur , gözle görülür bir şekildedir . Dolayısıyla satış biraz daha kolaydır .

       Ancak tıbbi satış ilaç satışı ; yukarıdaki örnekte olduğu gibi ; direkt ve somut şekilde ürünün alınıp , satılması olayı değildir . O nedenle tıbbi satışın dinamikleri diğer satışlardan farklıdır.

     Tıbbi satışı diğer satışlardan ayıran temel farklılıklar nelerdir?

  • Sağlık sektörünün ürün ve hizmetlerindeki kalite anlayışının tek ve standart olması
  • Hedef kitlenin (dr, eczacı ) yüksek beklentileri (sadece tıbbi satışta alıcı konusunun uzmanı)
  • İlaç sektörü insan sağlığına yönelik hizmet verdiği için tanıtım ve satışta belirli ahlaki sorumluluklar taşıması
  • Gerek ürünlerde gerekse hizmetlerde yaşanan yoğun rekabet
  • Ülke ekonomisinin dayattığı ağırlaşan koşullar

       Peki müşteri kimdir ? Dr , Eczacı , İlaç Deposu ve Hasta ( Ülkemizde bu dolaylı şekilde olmakta , direk hastaya yönelik bir çalışma yapılmamaktadır . )

       Burada en önemli süreçlerden birisi hekime kendi ürününüzü ( ilacınızı ) reçete etmeye ikna sürecidir . Çünkü ikna etme sürecinde doktorun eli-kolu bağlı , hastalar çaresiz değildir . Bu satış aslında detayda önemli bir fikri satma sürecidir . Yani ürün çeşitliliğinin çok , rekabetin çok yoğun olduğu bu ortamda iğneyle kuyu kazmak kadar yoğun bir çaba , bilgi birikimi ve emek isteyen fakat bir o kadar da keyifli bir süreçtir . Yoğun bilgi birikimi ; hemen aklımıza ürünle ilgili bilgileri getirir . Bu , bir buz dağının görünen yüzü gibidir . Çünkü ürününüzün özelliklerini bilmek ,satış için gerekli ancak yeterli olmayan bir parametresidir .

       İşte burada satış teknikleri , rakip ürün bilgisi , müşterinin sosyal ilişkilerde tercih ettiği yaklaşım-kendi yaklaşımımız ( Sosyal Sitiller ) , zaman planlaması , iletişim teknikleri, Prezentasyon Teknikleri , Diksiyon gibi önemli eğitimler sonucu kazanılmış disiplinler devreye girer .
      
        Genelde İlaç Firmaları Tıbbi Satış Mümessili adaylarına bu eğitimleri , kendi firma kültürlerine uygun bir şekilde verirler veya vermeye çalışırlar . Alınan eğitimleri hayata geçirebilir ve geliştirebilirsek bu bilgiler bize ait olacaktır . Yani bilgi hamalı olmadan bu bilgilerin kullanıcısı ve geliştiricisi olabiliriz . Tıpkı hayatta olduğu gibi Tıbbi Satış Mümessilliği ' nde de öğrenmenin ve eğitimin sonu yoktur . Bu aldığımız eğitimleri eczane ve ecza deposu ayağında da kullanırız.

        Sizlere kısaca tıbbi satış kavramının profilini çizmeye çalıştık . Eğer bu eğitimler ve süreçlerle ilgili daha detaylı bilgi almak ve kendinize yatırım yapmak isterseniz , danışmanlık yapmaya yetkin ve hazırız . Ayrıntılar için bizi arayın

 
Arkadaşınıza Göndermek İçin Tıklayınız.
 

   Aktif Forum
->Son maaş durumları
->Intendis
->Koçak onkoloji grubu...
->Rompharm
->İlko ilaç
->Medconcept ilac firmasi...
->Sifar ilaç
->Nilera ilaç
->Abdi ibrahim innomed
->Biem ilaç
Foruma gitmek için tıklayınız »
© 1999 - 2019 TibbiMumessil.Com - Her hakkı saklıdır. Tibbi Mümessil :: CV Oluştur :: İlaç Firmaları :: Medikal Firmalar :: Forum :: Kullanım Koşulları :: Kariyer Notları :: İletişim :: Ana Sayfa
Hakkımızda Forum Firmalar Bireysel Üye Kurumsal Üye Ana Sayfa Ana Sayfa Ana Sayfa Tıbbi Mümessil Com :: Sağlık Sektörü, İnsan Kaynakları :: Şifrenizi Tekrar Oluşturmak İçin Tıklayınız Yeni Üye Olmak İçin Tıklayınız Ara